Dnes je pondělí 19.10.2020, 17:14, svátek má Vendelín.

Zvláštní "ne" hospodaření rumburského kulturáku

1.10.2018 - Rumburk – Je to téměř dva roky, co došlo k rozpojení organizace Domu kultury Střelnice a nynějšího SRASu na dva samostatné subjekty. K rozpojení organizace, která mimochodem výborně fungovala bezmála tři roky, na dva subjekty došlo proto, že organizace měla mít údajné špatné ekonomické výsledky. Tímto před dvěma lety argumentovala část rady města a část zastupitelů, především však zástupci z hnutí Město lidem v čele s Aloisem Kittlem a Bronislavou Nedvědovou a ČSSD  s Jaroslavem Sykáčkem. Opak je ale pravdou. Z výroční zprávy DK Rumburk za rok 2017, která je ke stažení na stránkách, je to zřejmé. Ekonomicky je v současné době Dům kultury jakási „černá díra“. Můžeme se domnívat a předpokládat, že stejný stav je i na druhé organizaci, SRASu. Ale vzhledem k neexistenci relevantních dokumentů, nebo výroční zprávy, jsou to pouhé dohady.
Základním faktem a skutečností je, že pod vedením současné ředitelky Šárky Růžičkové – Štruplové, která je mimochodem lídrem politického hnutí Severočeši.cz Rumburk, došlo k razantnímu nárůst nákladů této organizace. Organizace byla po odvolání bývalého ředitele Miloslava Kucera /k 30.11.2016/ v zisku ve výši 1.300.000,-- korun. Tento hospodářský výsledek byl organizaci překlopen do rezervního fondu (rezevní fond je tvořen z výsledku hospodaření z předchozího roku ), ze kterého bylo již v roce 2017 utraceno půl milionu. Z výroční zprávy vyplívá, že tato organizace Dům kultury Střelnice /a to je pouze jedna organizace, ne spojená/ hospodařila s astronomickou částkou 11.000.000,-Kč, což je nárůst o celé tři miliony oproti rokům  2013-2014, kdy dům kultury hospodařil také samostatně /bez SRAZu/. Pro dokreslení „výborného stavu“, kterým se dnešní vedení prezentuje, je důležité napsat, že hospodářský výsledek organizace je za posledních deset let nejnižší, tedy nejhorší. A to ve výši 30.000,-korun českých.  Tak nízký hospodářský výsledek je i přesto, že DK  využívá výnosy, neboli zisky z barů z plesové sezony a dalších akcí, což v minulosti nebylo možné. Pro upřesnění (čerpáno z výroční zprávy) výdělek z barů v DK byl 1.373.000 Kč. Na jejich provoz bylo vynaloženo 740.000,-Kč. Rozdíl byl tedy spotřebován zřejmě na provoz Domu kultury. To se však můžeme pouze domnívat, a kde je tedy oněch 750.000? V roce 2015 byl hospodářský výsledek 527.000,-- Kč a v roce 2013 ještě jako samostatný subjekt 67.000,-Kč. Co je však zarážející, že za rok 2017 vykázala nynější ředitelka ztrátu z předchozích účetních období ve výši bezmála půl milionu korun. Do výroční zprávy uvedla, že ztráta byla zapříčiněna nesrovnalostí finančních operací z přechozích účetních období. Skutečnost je však taková, že ztráta byla pravděpodobně způsobena špatným zaúčtováním dotace (ing. Kittl) na provoz restaurace v roce 2016. Tehdy bylo přislíbeno, že na rozjezd bude městem zaslána dotace ve výši 570.000,-Kč. To bylo ale učiněno až po odchodu bývalého ředitele a dotace byla po té novým vedením zaúčtována špatně. Problém byl v tom, že město nemůže ze zákona dotovat vedlejší (podnikatelskou činnost), to ale restaurace byla. Tímto mohla uvedená ztráta vzniknout.
Dalším důkazem o plýtvání finančních prostředků daňových poplatníků je organizační struktura organizace, která byla na návrh ředitelky schválena radou města. V současné době pracuje v Domě kultury deset zaměstnanců na plný úvazek. Finanční prostředky na platy zaměstnanců jsou tedy kolem 3,5 milionu korun bez zákonných odvodů, které činí dalších milion korun. Minulé vedení však dokázalo zajišťovat stejný počet akcí, ba naopak větší, pouze se 7,6 zaměstnanci (účetní pracovala na úvazek 0,6). I přes nárůst počtu zaměstnanců se ale některých pozic nové vedení nesmyslně zbavilo. Například propagačního pracovníka, který pro DK ušetřil na propagaci cca 200.000,-- korun ročně. Zřízení nové pozice dostalo jiný název „projektový pracovník – grafik“, za kterého ale grafické práce vykonává externí firma, takže se opět neušetřilo. Nově zřízena byla i pozice údržbáře, což by se dalo pochopit, kdyby v rozpočtu nebyly peníze na provoz na nákup služeb od firem.
Paní ředitelka však nárůst zaměstnanců okomentovala slovy, že zvýšení počtu zaměstnanců je důležité z důvodu nárůstu pořadů a akcí v DK. Čísla však ukazují opak. V roce 2017 organizace pořádala 316 akcí (50% akcí je kino), a v roce 2016 bylo údajně o 16 akcí méně tedy 300, což v současné době ale nelze doložit pro neexistující výroční zprávu za rok 2016. Počet akcí v minulých letech byl následující:
rok 2010- 376 akcí
rok 2011- 360 akcí
rok 2012- 359 akcí
rok 2013 - 378 akcí
rok 2014 - 388 akcí
rok 2015 - 311 akcí
Tedy v každém předchozím roce bylo více akcí než v roce 2017, jak je tedy možné, že bylo najednou potřeba více zaměstnanců? Jak je vidět, zvýšením počtu zaměstnanců nebo navýšením rozpočtu o bezmála tři miliony korun, se hospodářské výsledky organizace nezlepšily. Ba naopak. Přičteme-li, že došlo ke snížení počtu návštěvníků v kategorii divadelního předplatné, které bylo za minulého vedení skoro vyprodané a počty plesů, které se konaly v DK v sezóně 2016/2017 jsou  poloviční, je obraz DK téměř katastrofální. Organizace tápe nejenom ekonomicky, ale i po stránce produkční a dramaturgické. Důkazem byly Rumbuské slavnosti 2018, které navštívilo o 2000 lidí méně než v roce 2016. A to na přípravu měla paní ředitelka daleko více času.
Další zajímavou informaci, kterou výroční zpráva obsahuje. Opravy a udržování majetku organizace měl DK v roce 2017 částku 465.000,-Kč. Pro srovnání uvádíme, že spojená organizace DK + SRAS měla v roce 2015 částku pouze o 12 tisíc větší. Tato spojená organizace však spravovala několik objektů jako například plavecký bazén, zimní stadion, letní stadion, kurty a další objekty.  
Špatný hospodářský výsledek, který plyne z výroční zprávy, ale zřejmě nikoho z vedení města Rumburk nezajímá. A neplní ani stránky novin, tak jak tomu bylo v minulosti. Možná to bude tím, že hlavním pisatel Luděk Stínil (dříve Děčínský Deník) a přispěvovatel je nyní šéfredaktorem rumburských novin a tiskovým mluvčím pana starosty.
A také největší příznivci rozpojení DK a SRASu, kteří propagovali úspory a ekonomičtější vedení organizace, Bronislava Nedvědová, Alois Kittl, Ing. Andrle, nebo starosta města Jaroslav Sykáček, nyní mlčí a špatné hospodaření je nechává chladnými. Možná má město Rumburk nevyčerpatelné zdroje financí. Jinak si to nelze vysvětlit. V současné době bychom se tedy mohli ptát:  Jak se rozpojením organizace ušetřilo a jaké výsledky jsou za nového vedení organizace Šárky Růžičkové-Štruplové? Ta několikrát v periodikách, za aktivní podpory starosty Jaroslava Sykáčka, psala o těžkostech v organizaci a nutnosti různých legitimních a provozních změn, nebo potřebu doplnit chybějící předpisy. Otázkou však zůstává kolik, a co vlastně bylo nutné obměnit. V kuloárech se veřejně hovoří, že rozdělení organizací bylo politickou mstou starosty Jaroslava Sykáčka, radního Ladislava Pokorného a přívrženců hnutí Město lidem, bývalému řediteli Miloslavu Kucerovi.  V nadcházejících komunálních volbách do zastupitelstva města Rumburk by k těmto faktům neměli být voliči lhostejní a měli by pečlivě zvážit, komu dávají svůj hlas a tím i důvěru.

banner
INZERCEZobrazit všechny

Připravujeme...

« Předchozí

ŘíjenDalší »
PoÚtStČtSoNe
   
10 11 
12 13 14 15 16 17 18 
19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31  
banner
Zubní pohotovost, lékařská pohotovost ... Více info