Dnes je pondělí 19.10.2020, 17:22, svátek má Vendelín.

Exkluzivní rozhovor s bývalým místostarostou města Rumburk a ředitelem Lužické nemocnice a polikliniky Darkem Švábem

Na radnici v Rumburku jste působil čtyři volební období za sebou. Po volbách před 4 roky jste skončil. Jak na tu dobu vzpomínáte?


Bylo to velmi hektické období. A bylo jasné, že po 16-ti letech ve vedení města přijde změna. Sám jsem cítil, že si potřebuji od těch všech tlaků a útoků odpočinout, zklidnit se a možná i vystoupit z takové té bubliny, kterou si časem člověk ve funkci kolem sebe vytvoří. Rodina to určitě uvítala. Z druhé strany, v Rumburku jsem vyrostl, žiju tady a žijí tady moje děti. Práci místostarosty jsem dělal rád, byla velmi náročná, ale také velmi zajímavá. Je příjemné za sebou vidět výsledky práce jako třeba rekonstrukci Lužického náměstí nebo domu kultury Střelnice. Takové věci se dělají jednou za padesát let a já měl to štěstí, že jsem byl nejen u toho, ale mohl jsem je společně s panem Evženem Dvořákem celé připravit a realizovat. Hodně jsem se od něj naučil, je to skutečný profesionál.

Asi nejvíce je vidět průmyslová zóna a projekt Benteleru. Je na začátku Rumburka a návštěvníci první vidí právě tuto zónu. Jak se na to díváte s odstupem času?


Nejvíc úsilí nás určitě stála právě průmyslová zóna a projekt Benteleru. Byl na tom obrovský kus práce. Přišli jsme s tím koncem roku 1999. Kolegové se na nás tehdy koukali jak na blázny. Po dobu skoro 10-ti let to bylo tisíce jednání a někdy jsme byli opravdu na konci sil. V každém případě nelituji jediné vynaložené hodiny na tento projekt. Benteler stojí a dává práci mnoha lidem. A to je pro mě zásadní.

Jaké byly Vaše absolutní začátky na radnici a jak vnímáte ty poslední čtyři roky zvenčí?


Začátky byly dost děsivé. První jsem řešil, že nebylo na výplaty a zaplacení faktur, hned na to se dostavil do mé kanceláře jeden místní podnikatel a chtěl okamžitě proplatit směnku na asi 7 milionů korun a vždycky když jsem otevřel nějaký šuplík, tak z něj na mně vypadla nějaká smlouva, že město někde dluží a má zaplatit. Dohromady toho bylo tenkrát asi za 250 milionů a to rozpočet města byl přitom ročně kolem 120 milionů. Poslední z těch věcí jsem vlastně dořešil až těsně před svým odchodem z radnice. Byla to problematika smluv na dodávky tepla, kterou se podařilo nakonec dostat na přijatelnou cenu pro lidi. A jak vnímám ty poslední 4 roky zvenčí? Byly to roky největšího hospodářského růstu po roce 1990 a město z daní inkasovalo stamiliony korun. Přesto si stávající vedení města Rumburk vzalo na investice úvěr 60 milionů, dalších 17 milionů ručí za nemocnici Komerční bance. Tyto peníze bude muset zřejmě brzo zaplatit a na červnovém jednání zastupitelstva byla schválena letošní ztráta nemocnice až do 42 milionů. Ale už teď se mluví o ztrátě nemocnice za tento rok až kolem 70 milionů. To je celkem 120 až 150 milionů závazků. Podle mého názoru Rumburk promarnil výjimečnou dobu, velmi špatně hospodaří, je hodně zadlužený, ale co hlavně, zastavil se rozvoj města. Kromě rekonstrukce části letního stadionu se v podstatě nic zásadního ve městě za 4 roky neudělalo. Některé silnice a chodníky připomínají tankodrom. A když se už začnou opravovat, tak tím způsobem, že přijede náklaďák a z něj se do díry plné vody a bordelu nahází asfalt, který se uplácá lopatou. To je zkrátka špatně. Rumburk byl spolu s Krásnou Lípou 16 roků na špici v rozvoji ve Šluknovském výběžku. Krásná Lípa tam zůstala, Rumburk na té špici vystřídal Varnsdorf a my jsme po 4 letech až na konci regionu. Mimo to se vedení města stačilo rozhádat jak s vedením Ústeckého kraje, tak i s okolními starosty. To vnímám velmi negativně a to i z hlediska dlouhodobého rozvoje. Rumburk tak zůstal sám jak voják v poli.

Zastavme se na chvíli u nemocnice. Jak vnímáte svůj podíl na jejím stávajícím stavu?

Současné vedení radnice se snažilo dát vám vinu na nynějším žalostném stavu.
Ve vedení nemocnice jsem skončil 13.3.2015, tedy před necelými čtyřmi lety. Celé naše vedení bylo odvoláno bez uvedení důvodů. Jediné odůvodnění bylo, že město Rumburk má zájem na personálních změnách. Bylo to tedy čistě politické rozhodnutí. Vzpomínám si na to zastupitelstvo, které to rozhodovalo. Nikdo se tam ani nezeptal, kdo bude dělat ředitele, natož jakou má kvalifikaci, zkušenost. Sám jsem v nemocnici působil 15 let a prošel jsem si většinou věcí od začátku. Nicméně nové vedení města na tuto změnu mělo právo, ale také za ní nese plnou odpovědnost.
Mluví se o tom, že problém byl v roce 2013, kdy došlo v nemocnici k propadu výkonů o 20%. Propad výkonů v roce 2013 byl 2% pod limit zdravotních pojišťoven. Nikoliv 20%, jak někteří rádi uvádějí. A to, že došlo v roce 2013 k velkému propadu peněz od zdravotních pojišťoven, byl jen a pouze důsledek úhradové vyhlášky. Tu sice nakonec Ústavní soud zrušil, ale nechal podle ní celý rok 2013 vyúčtovat a proplatit. Laicky řečeno: vyhlášku ústavní soud zrušil, ale stejně se podle ní nemocnicím platilo. Když vám někdo v jednom roce najednou sebere 20% z platu, tak vás to dostane na kolena. Podle mě Kocourkov. A vyhláška na rok 2014 byla velmi podobná. Většina nemocnic taky v letech 2013 a 2014 hospodařila se ztrátou. U nás ta ztráta byla většinou kvůli nízkým úhradám za porodnici a dětské oddělené. To co se dnes děje v naší nemocnici není důsledek roku 2013, ale toho, že nové vedení v roce 2015 pro mě zcela nesmyslně vytáhlo na jeden rok výkon vysoko nahoru. Pojišťovny jim to zaplatili podle úhradové vyhlášky, tedy asi o 10 až 12 milionů méně, než se čekalo. Ale co hlavně, od roku 2016 výkon zase klesá. V roce 2016 nebylo splněno u dvou z pěti zdravotních pojišťoven, v roce 2017 už u pěti z pěti a rok 2018 je úplný průšvih. Od minulého roku tedy skutečně drasticky klesá výkon nemocnice. Do toho odešla většina doktorů, které jsem do nemocnice v minulosti přijímal a nemá kdo dělat. A do Německa naši doktoři neodcházejí. Velká část z nich odešla do České Lípy. A ani celostátní nedostatek doktorů za to nemůže. Ten je posledních 10 let v podstatě stále stejný. V rumburské nemocnici stačilo jen udržet stávající doktory. Za necelé čtyři roky odešlo z Rumburku skoro třicet doktorů a zdravotních sester ještě daleko víc.


Chcete tím říct, že pokud by vaše vedení nebylo odvoláno, tak by to takhle daleko s nemocnicí nedošlo?


Říkám tím pouze to, že ty ohromné ztráty, které nemocnice dnes vytváří, jsou důsledek chybného rozhodnutí v roce 2015 (zvýšení výkonů na jeden rok) a toho, že dnes není nemocnice schopna tento výkon dosáhnout. Podle mého šlo naopak ztráty nemocnice od 2015 postupně snižovat a město nebo města ve výběžku by se musela rozhodnout, zda tady porodnici a dětské chtějí zachovat a tuto část ztráty by musel někdo uhradit. Rozhodně taky nemůže nikdo z "minulého" vedení nést odpovědnost za odchody lékařů potom co tam už nejsme.

Co by tedy vaše vedení nemocnice dělalo jinak než to nové, kdyby zůstalo?

Od roku 2013 byla zahájena skutečná restrukturalizace nemocnice, nejen sestěhování jako dnes. Ne tedy až v roce 2018, jak se chlubí nynější vedení radnice. Se zdravotními pojišťovnami bylo tehdy dojednáno, že se vzdáme části lůžek, která nám přinášela ztrátu a za to rozšíříme výkonové ordinace, které naopak přinášejí zisk. Jen v roce 2013 došlo k nasmlouvání tuším sedmi nových kapacit (odborností) a otevření nových ordinací. Pokud by se v tom pokračovalo i po naší výměně na začátku roku 2015, tak mohla nemocnice minulý rok růst o přibližně 8% a tento rok až o 11%. A pokud uvážíte, že se to počítá přibližně z 200 milionů ročních příjmů od zdravotních pojišťoven, je to každý rok pořádný „balík“ peněz navíc. Vývoj šel však zcela opačným směrem a dnes je zbytečné se zabývat tím, co by, kdy by.

Nemocnici jsem při svém odchodu rozhodně nepředával jako tu nejlepší na světě, ale byla životaschopná a kromě porodnice, kde byl stav lékařů už tehdy na hraně, byl na všech pracovištích lékařů dostatek.

Jak odhadujete další vývoj kolem nemocnice? Má vůbec šanci na přežití? 


Nemocnice v tom rozsahu jak jí tady roky známe už určitě ne. Porodnici, která byla ještě před pár roky vyhlášená, už tady bohužel jen těžko někdo znovu otevře. S tím souvisí i dětské, které nemá samo o sobě schopnost si vydělat. Mimo to má brzo odcházet další lékařka do privátu. Na interně jsou na odchodu další lékaři a reálně tam koncem roku zůstanou tak dva kmenový lékaři a jeden na ošetřovatelských lůžkách. Na chirurgii má koncem roku končit primář Gloger, kterého jsem kdysi přijímal a který je mimo jiné báječný člověk. Náhrada za něj není. Tam bude situace ještě horší než na interně. Bude to tedy velmi složité. Do toho město nemá k dispozici další finance ve výši desítek milionů, aby nemocnici zachraňovalo. Pokud tedy nechce současně „utopit“ samo sebe. Uvidíme, co přinesou jednání s Krajskou zdravotní, ale upřímně, moc růžově to za dané situace nevidím. Možná přijde krize a z toho vzejde něco smysluplného. Je potřeba však profesionálně jednat. To se bohužel doposud nedělo. Řešení se dá najít vždycky. Musíte mít ale jasnou představu, vědět s kým a jak jednat a profesionálně to „odmakat“.


Na závěr ještě jednu otázku na tělo. Stojíte před soudem kvůli údajnému útisku, podněcování k trestnému činu a vydírání strážníků městské policie. Co nám k tomu můžete říct?


Mělo k tomu dojít na poradě městské policie v červnu 2012. Anonymní trestní oznámení bylo podáno někdy po roce a půl. Už to mi přijde jak ze špatného filmu. Po roce a půl se řeší, co kdo řekl a neřekl. Současně s tím policie asi další rok a půl prověřovala snad všechny stavební zakázky, vyplacené peníze a dotace jak na městě, tak v nemocnici. Nakonec zkonstatovala, že na nic závadného nepřišla. Za to vláčení „kanálama“ se vám ale nikdo neomluví. Zůstala tedy jen věc se strážníky. Je někdy až úsměvné, že svědci si nepamatují, kdy byly v Rumburku nepokoje nebo od kdy pracují u městské policie, ale naprosto přesně si pamatují, co jsem tehdy před šesti roky údajně řekl. No dovolil jsem si „naše kluky“ kritizovat za to, jak to dělají nebo spíš nedělají. Ale nejsem blázen, abych jim říkal, že mají někde stranou někoho proplesknout nebo je vydíral. O vině rozhoduje soud, který stále probíhá a ještě asi nějakou dobu bude. Ničeho takového jsem se nedopustil a věřím, že v budoucnu budu zcela zproštěn a očištěn. Do té doby se s tím musím naučit žít. Ve stejné situaci je ale třeba náměstek hejtmana našeho kraje, hejtman Libereckého kraje, MUDr. Svoboda, který teď kandiduje na primátora Prahy nebo i premiér Andrej Babiš. Kriminalizace se zkrátka v naší zemi v určitou dobu stala nástrojem, jak z cesty odstranit nepohodlné politické protivníky. A i o tom je bohužel život.
(red)

banner
INZERCEZobrazit všechny

Připravujeme...

« Předchozí

ŘíjenDalší »
PoÚtStČtSoNe
   
10 11 
12 13 14 15 16 17 18 
19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31  
banner
Zubní pohotovost, lékařská pohotovost ... Více info