Dnes je středa 26.2.2020, 21:09, svátek má Dorota.

Jak správně volit do komunálních voleb 5. a 6. října 2018

1.10.2018 - Šluknovský výběžek - 

Volby do zastupitelstev měst a obcí v České republice proběhnou dne 5. a 6. října 2018. Volební systém pro volby do komunálních zastupitelstev je nejsložitější ze všech českých voleb. Řada voličů se v této problematice dostatečně neorientuje a zbytečně tak svými hlasy „plýtvá“.
Každý volič disponuje v komunálních volbách takovým počtem hlasů, který je rovný počtu volených členů zastupitelstva daného města, či obce. Například v Rumburku je to 23 členů zastupitelstva a ve Varnsdorfu 21 členů.
Pro volby do jednotlivých zastupitelstev je pro voliče vždy jeden velký voličský list, kde jsou uvedeny všechny strany a všichni kandidáti.
VOLIČI MAJÍ TŘI MOŽNOSTI, JAKÝM ZPŮSOBEM HLASOVAT:
1. Vyberou si jednu kandidátku a té dají všechny své hlasy – zapíší křížek k dané kandidátce.
2. Vyberou si a zakřížkují jednu kandidátku a doplní ji o křížky ke kandidátům z jiných kandidátek.
3.  Nevyberou si žádnou celou kandidátku, ale své hlasy přidělí jednotlivým kandidátům z libovolného počtu kandidátních listin. (Počet takto vybraných kandidátů ale nesmí překročit počet rozdělovaných mandátů, tj. v případě Rumburka 23 a v případě Varnsdorfu 21).
CO SE STANE V KAŽDÉM Z JEDNOTLIVÝCH PŘÍPADŮ?
1. Volič dá všechny své hlasy zvolené kandidátce. Všichni kandidáti na dané kandidátce dostanou jeden hlas. A zvolená strana/hnutí tímto dostala od voliče maximální podporu.
2. Volič opět rozdá všechny hlasy, kterými disponoval. Zvolená strana dostane všechny jeho hlasy kromě hlasů, které udělil kandidátům z jiných listin. Kandidáti dostávají hlasy podle pořadí na kandidátce.
3. Volič udělí jen tolik hlasů, kolik kandidátů explicitně vybral. Pokud vybere méně, než je volený počet členů zastupitelstva, přichází o své hlasy. Pokud udělí více (i omylem), stává se jeho hlas neplatný.
KROUŽKOVÁNÍ (ANI KŘÍŽKOVÁNÍ) V KOMUNÁLNÍCH VOLBÁCH NEFUNGUJE!
Metoda upřednostňování populárních kandidátů, která je v posledních letech na vzestupu v poslaneckých a krajských volbách, na komunální úrovni nefunguje.
V obecních volbách jsou preferenční hlasy problematicky uplatnitelné. Jen málo kandidátů získá totiž více než 10 % nad průměr obdržených hlasů v rámci své kandidátky, které jsou potřeba k poskočení na první místo kandidátky. Je to dáno zejména faktem, že voliči nemají možnost hlasovat pro jednu celou kandidátku a v rámci ní udělovat preferenční hlasy, jako je tomu u jiných typů voleb.
KDY JE HLASOVACÍ LÍSTEK NEPLATNÝ:
1/ Je-li zakřížkována více než jedna strana/hnutí
2/ Počet zakřížkovaných kandidátů je větší než počet zastupitelů
Zkrátka nejjednodušší způsob hlasování v komunálních volbách, aby se v tom volič zbytečně neztratil je, vybrat si stranu a tu zakřížkovat.

banner
INZERCEZobrazit všechny

Připravujeme...

« Předchozí

ÚnorDalší »
PoÚtStČtSoNe
     
10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 29  
banner
Zubní pohotovost, lékařská pohotovost ... Více info