Dnes je středa 21.10.2020, 12:20, svátek má Sabina.

Jak správně volit do komunálních voleb 5. a 6. října 2018

1.10.2018 - Šluknovský výběžek - 

Volby do zastupitelstev měst a obcí v České republice proběhnou dne 5. a 6. října 2018. Volební systém pro volby do komunálních zastupitelstev je nejsložitější ze všech českých voleb. Řada voličů se v této problematice dostatečně neorientuje a zbytečně tak svými hlasy „plýtvá“.
Každý volič disponuje v komunálních volbách takovým počtem hlasů, který je rovný počtu volených členů zastupitelstva daného města, či obce. Například v Rumburku je to 23 členů zastupitelstva a ve Varnsdorfu 21 členů.
Pro volby do jednotlivých zastupitelstev je pro voliče vždy jeden velký voličský list, kde jsou uvedeny všechny strany a všichni kandidáti.
VOLIČI MAJÍ TŘI MOŽNOSTI, JAKÝM ZPŮSOBEM HLASOVAT:
1. Vyberou si jednu kandidátku a té dají všechny své hlasy – zapíší křížek k dané kandidátce.
2. Vyberou si a zakřížkují jednu kandidátku a doplní ji o křížky ke kandidátům z jiných kandidátek.
3.  Nevyberou si žádnou celou kandidátku, ale své hlasy přidělí jednotlivým kandidátům z libovolného počtu kandidátních listin. (Počet takto vybraných kandidátů ale nesmí překročit počet rozdělovaných mandátů, tj. v případě Rumburka 23 a v případě Varnsdorfu 21).
CO SE STANE V KAŽDÉM Z JEDNOTLIVÝCH PŘÍPADŮ?
1. Volič dá všechny své hlasy zvolené kandidátce. Všichni kandidáti na dané kandidátce dostanou jeden hlas. A zvolená strana/hnutí tímto dostala od voliče maximální podporu.
2. Volič opět rozdá všechny hlasy, kterými disponoval. Zvolená strana dostane všechny jeho hlasy kromě hlasů, které udělil kandidátům z jiných listin. Kandidáti dostávají hlasy podle pořadí na kandidátce.
3. Volič udělí jen tolik hlasů, kolik kandidátů explicitně vybral. Pokud vybere méně, než je volený počet členů zastupitelstva, přichází o své hlasy. Pokud udělí více (i omylem), stává se jeho hlas neplatný.
KROUŽKOVÁNÍ (ANI KŘÍŽKOVÁNÍ) V KOMUNÁLNÍCH VOLBÁCH NEFUNGUJE!
Metoda upřednostňování populárních kandidátů, která je v posledních letech na vzestupu v poslaneckých a krajských volbách, na komunální úrovni nefunguje.
V obecních volbách jsou preferenční hlasy problematicky uplatnitelné. Jen málo kandidátů získá totiž více než 10 % nad průměr obdržených hlasů v rámci své kandidátky, které jsou potřeba k poskočení na první místo kandidátky. Je to dáno zejména faktem, že voliči nemají možnost hlasovat pro jednu celou kandidátku a v rámci ní udělovat preferenční hlasy, jako je tomu u jiných typů voleb.
KDY JE HLASOVACÍ LÍSTEK NEPLATNÝ:
1/ Je-li zakřížkována více než jedna strana/hnutí
2/ Počet zakřížkovaných kandidátů je větší než počet zastupitelů
Zkrátka nejjednodušší způsob hlasování v komunálních volbách, aby se v tom volič zbytečně neztratil je, vybrat si stranu a tu zakřížkovat.

banner
INZERCEZobrazit všechny

Připravujeme...

« Předchozí

ŘíjenDalší »
PoÚtStČtSoNe
   
10 11 
12 13 14 15 16 17 18 
19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31  
banner
Zubní pohotovost, lékařská pohotovost ... Více info