Dnes je pondělí 1.6.2020, 7:31, svátek má Jarmil.

Ve Varnsdorfu bylo výjezdní zasedání rady Ústeckého kraje

11.6.2018 - 

 

Varnsdorf – Ve středu 6. června se uskutečnilo ve Varnsdorfu výjezdní zasedání rady Ústeckého kraje. To mělo mimo jiné na programu i návštěvu nemocnice ve Varnsdorfu a případné řešení zdravotnické péče ve Šluknovském výběžku. Krajští radní si přijeli prohlédnout varnsdorfskou nemocnici, se kterou řeší, zda by zde případně mohli převzít do budoucna část zdravotní péče, tak aby byl zajištěn komfort pro pacienty  v celém  Šluknovském výběžku. A to poté, co veškerá jednání s vedením Rumburku o Lužické nemocnici ztroskotala. Před varnsdorfskou nemocnicí to na začátku návštěvy chvílemi vypadalo jako na tržnici. To když se objevili zástupci vedení města Rumburk v čele s Aloisem Kittlem, Jiřím Pimparou a Bronislavou Nedvědovou a dost nevybíravě pokřikovali na evidentně zaskočené radní kraje. Někteří z nich nevěřícně konstatovali, že k podobnému nevhodnému chování politiků dochází snad jen na Ukrajině.  Zaskočeni byli i zástupci města Varnsdorf starosta města Stanislav Horáček a Josef Hambálek.  Situaci musel uklidnit až sám hejtman Oldřich Bubeníček.  

Rumburští se dožadovali vysvětlení, proč chce Ústecký kraj směřovat investice do nemocnice ve Varnsdorfu, když v Rumburku je Lužická nemocnice s plně vybavenými operačními sály a lůžky a proč nechce nadále jednat o převodu rumburské nemocnice pod Krajskou zdravotní.
„Rumburk si musí uvědomit, že takovýmto jednáním si jistě nic nevynutí. Ústecký kraj nabídl pomoc, ve chvíli, kdy se na nás město obrátilo. To, že si začal Rumburk klást nereálné podmínky a nakonec přišel i o možné soukromé investory si musí srovnat na své straně. Za Ústecký kraj je situace stále stejná. Ústecký kraj je řádný hospodář a v žádném případě nemůže převzít firmu, která je ve stavu velké zadluženosti a pomalu na pokraji insolvence. Stále nebyly městem Rumburk předloženy konkrétní a reálné návrhy o budoucnosti nemocnice.  Dalším faktem je, že v současné době nevíme, jak dalece město Rumburk nemocnici zadlužilo. Musíme podotknout, že vedení města Rumburk na začátku všech jednání dlouho nereagovalo na nabídku kraje a situace byla nepřehledná. Zastupitelstvo města Rumburk vyhlásilo tendr na prodej akcií, ale pro Ústecký kraj mělo město Rumburk prokazatelně tvrdší podmínky pro převod, než v druhém kole, do kterého už se pochopitelně kraj nepřihlásil,“ uvedl nám hejtman kraje Oldřich Bubeníček.   Ústecký kraj tak zcela logicky odmítl s Rumburkem po ukončení veřejného tendru na nemocnici dále jednat.
Ústecký kraj je ale i přes složité a arogantní chování některých rumburských radní ochoten opět zasednout s Rumburkem k jednacímu stolu a jejich názory vyslechnout. Veřejně ovšem hovoří o tom, že se nejedná o žádný příslib o převodu nemocnice, pouze dává Rumburku šanci konečně přijít s konkrétní žádostí.  A to na základě dopisu, který hejtmanovi zaslalo sedmnáct starostů měst a obcí Šluknovského výběžku. Ti vyvolali jednání právě s hejtmanem a podpořili Rumburk, aby většina zdravotní péče zůstala v Rumburku.  
V současné době je situace kolem lékařské péče ve Šluknovském výběžku velmi nepřehledná.
Situace je napjatá i ve varnsdorfské nemocnici. Zaměstnanci nemocnice včetně jejího vedení prý neschvalují žádné kroky vedoucí k jednání s Krajem a Krajskou zdravotní a.s. a přesunu zdravotní péče do Varnsdorfu. Toto řešení považují za nereálné. Cítí se být také podvedeni, že o krocích města Varnsdorf nebyli informováni.  Starosta města Varnsdorf Stanislav Horáček ale uvedl, že město jednalo se zaměstnanci varnsdorfské nemocnice a informovalo je o spolupráci s Ústeckým krajem. Mnoho lékařů, kteří jsou iniciátory tohoto protestu, má ale ve Varnsdorfu soukromé praxe a přesunem částečné zdravotnické péče, by zřejmě přišli o část zisků.
Jednání mezi Ústeckým krajem a Rumburkem by v Ústí mělo proběhnout tento pátek. Vše tedy proběhne od začátku. S jakou představou přijdou rumburští, a zda budou tentokrát rozumnější, je zatím otázkou. Vedení kraje se tím každopádně bude zabývat až po této schůzce a samozřejmě po předložení aktuálního účetního stavu rumburské nemocnice. Vedení kraje se snaží o zachování zdravotnictví ve Šluknovském výběžku, ale logicky odmítá nést vinu za stav Lužické nemocnice, ve kterém se nyní nachází. Za aktuální stav nemocnice, a to jak ekonomický, tak personální, může zcela evidentně vedení nemocnice potažmo vedení města Rumburk. V žádném případě ne kraj.
V neposlední řadě je také nutné si uvědomit, že pokud by Krajská zdravotní zadluženou a očividně „podfinancouvanou“ nemocnici převzala, bude muset dluh a nefunkční hospodaření zaplatit ze svého. Poprvé by tedy Ústecký kraj musel přispívat na provoz některé nemocnice v kraji. Doteď se totiž všem krajským zařízením natolik daří hospodařit, že kraj hradí pouze investice. A tyto finance bude muset odebrat někde jinde.

banner
INZERCEZobrazit všechny

Připravujeme...

« Předchozí

ČervenDalší »
PoÚtStČtSoNe
10 11 12 13 14 
15 16 17 18 19 20 21 
22 23 24 25 26 27 28 
29 30      
banner
Zubní pohotovost, lékařská pohotovost ... Více info