Dnes je sobota 30.5.2020, 14:20, svátek má Kamila.

Nemocnice Rumburk – co dál?

obr

11.6.2018 - Rumburk

 

Rumburk –
Na posledním jednání rumburského zastupitelstva byla i tentokrát hlavním bodem situace kolem nemocnice. Zastupitelé měli již v podstatě formálně rozhodnout o odmítnutí nabídky společnosti PENTA HOSPITALS CZ, s.r.o. Ta nejprve jako jediná podala neúplnou nabídku do veřejné soutěže na prodej akcií Lužické nemocnice a polikliniky, a.s., následně jí však svým dopisem v podstatě stáhla s odůvodněním, že potřeba investic do nemovitostí nemocnice je vyšší, něž se odhadovalo. Tímto výsledkem veřejné soutěže bez vítěze se potvrdily odhady těch, kteří říkali, že o prodej ztrátové nemocnice, která je po více jak třech letech vládnutí nového vedení města a nemocnice vnitřně v rozkladu snad ve všech ohledech a do které je potřeba zásadně investovat do nemovitostí, nebude zájem. Jiná situace by zřejmě nastala, kdyby se město rozhodlo řešit pouze pronájem nemocnice a bylo by ochotno do nemovitostí a vybavení i nadále investovat tak, jak tomu bylo za Švábova vedení. To však vedení města Rumburk odmítá.
Restrukturalizace po třech letech objevena
Těsně před jednáním zastupitelstva dostali zastupitelé na stůl ještě jeden návrh usnesení. Mimo pokračování jednání s Ústeckým krajem bylo v jeho poslední části doporučení představenstvu nemocnice, aby pokračovalo v restrukturalizaci nemocnice. K tomu se přihlásil zastupitel Jaroslav Trégr, který konstatoval, že tímto představenstvem nemocnice žádný projekt restrukturalizace předložen ke schválení nebyl. Nikdo tedy podle něj neví, co to vlastně je, tak pro tento návrh nemohou zastupitelé ani hlasovat. Za další hodinu a půl nebyl nikdo z vedení města ani nemocnice schopen navrhnout správné a „hlasovatelné“ usnesení k návrhu na restrukturalizaci nemocnice. Z řad občanů až poté vystoupil bývalý místostarosta města D.Šváb, který usnesení naformuloval. Jeho návrh byl obratem schválen všemi přítomnými členy zastupitelstva. Některým přítomným to přišlo jako paradoxní situace. A to zejména z důvodu, že projekt restrukturalizace, který je dnes jako „zázračná záchrana“ nemocnice navrhován, už totiž v minulosti existoval. Bývalým Švábovým vedením byl předjednán se zdravotními pojišťovnami a už od roku 2013 dokonce probíhal. Zastaven byl až po výměně právě Švábova vedení nemocnice 13.3.2015. Následně na návrh nového představenstva nemocnice (K. Schäfer, L. Pokorný, P. Dúbravec, P. Voldřich, P. Vondráček) už nebyl projekt restrukturalizace nemocnice zastupitelstvu města navrhován. Až dnes. Dnes se však musí začít od začátku a je jen otázkou, zda na to má nemocnice ještě vůbec čas a kolik to bude stát. Informace z nemocnice však spíš než o restrukturalizaci mluví o sestěhování do jednoho areálu. Rumburští se tedy rozhodli, že chtějí jednat o záchraně nemocnice s Ústeckým krajem, potažmo s Krajskou zdravotní a.s. Krajští zastupitelé však na svém posledním zasedání rozhodli o ukončení jednání s Rumburkem. „Zastupitelstvo kraje naposledy rozhodlo o tom, že se do tendru přihlásí a to z důvodu nejistého výsledku a tím i spojenými nemalými finančními náklady, které by musel kraj vynaložit. Další jednání již s městem Rumburk neproběhla. Ústecký kraj má stále snahu zachovat zdravotní péči na Šluknovsku a proto skrze společnost Krajská zdravotní začal jednat s nemocnicí ve Varnsdorfu právě o vstupu do tamní nemocnice,“ uvedl tisková mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.
Kraj má řešení ve Varnsdorfu
Rozhodnutí kraje se ale nelze divit. Rumburští si totiž při jednání se zástupci kraje počínají mírně řečeno dost neprofesionálně. Nechybí ani neomalené výstupy či osobní útoky. Mimo to se nemocnice od doby prvních jednání propadá do stále větší ztráty. Pro vedení Ústeckého kraje je nepřijatelné vstoupit do společnosti, která je ve velmi špatné ekonomické kondici, odcházejí z ní lékaři a je nutné zavírat části lůžkových oddělení a ambulance. Lidé ze Šluknovska se, dle vyjádření kraje, nemusejí bát nedostupnosti lékařské péče. Již delší dobu totiž kraj jedná se sousedním Varnsdorfem. Smlouva o pronájmu prostor v nemocnici týkající se i operačních sálů je, dle našich informací, před podpisem. Ve varnsdorfské nemocnici by Krajská zdravotní měla mít indikační, chirurgickou a ortopedickou ambulanci. Do budoucna počítá i s gynekologickou ambulancí. Starosta města Varnsdorf uvedl, že s Krajskou zdravotní jednají o tom, že by se mohlo využít jedno křídlo nemocnice. „Je nám jasné, že toto není úplné řešení situace kolem zdravotnictví ve Šluknovském výběžku, ale ve Varnsdorfu by se dělaly zákroky, které se zde nedělají. Je to tedy alespoň částečné řešení, co bude dál, ukáže čas a pak můžeme hodnotit“, dodal Horáček. Problematiku zdravotnictví ve Šluknovském výběžku má, kromě jiného, na programu výjezdní zasedání rady kraje. To se uskuteční ve Varnsdorfu, kde je v plánu i návštěva nemocnice. Varnsdorf se chystá do své nemocnice investovat v příštích letech zhruba třicet milionů korun.
Finanční ohrožení města Rumburk
V kuloárech se hovoří o tom, že restrukturalizace nemocnice má město Rumburk stát 100 až 150 milionů korun. Na to však město Rumburk jen stěží sežene peníze. Už dnes je totiž zadluženo 60 milióny korun a dalších 17 miliónů bude nejspíš muset za svou nemocnici zaplatit kvůli ručení za úvěr u banky. Současně musí vedení města počítat i s tím, že nemocnice od začátku tohoto roku utrácí už další desítky miliónů, které ještě ani nemá zastupitelstvem schváleny, ale které bude muset nakonec město zaplatit. Už jen to všechno dohromady je tak ohromná finanční zátěž, že to začíná vážně ohrožovat i samotné město Rumburk.

-red-

banner
INZERCEZobrazit všechny

Připravujeme...

« Předchozí

KvětenDalší »
PoÚtStČtSoNe
    
10 
11 12 13 14 15 16 17 
18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 
banner
Zubní pohotovost, lékařská pohotovost ... Více info