Dnes je středa 21.10.2020, 11:53, svátek má Sabina.

Okénko senátora Parlamentu ČR za okres Děčín Zbyňka Linharta

obr

4.5.2017

Okénko senátora Parlamentu ČR za okres Děčín Zbyňka Linharta
Rumburská nemocnice na scestí.

Rumburská nemocnice je dlouhodobě v problémech a v posledních měsících se krize ještě stupňuje. Již před dvěma lety jsme se na setkání starostů Sdružení pro rozvoj Šluknovska snažili jednat se zástupci Ústeckého kraje o možnosti převzetí odpovědnosti za provoz rumburské nemocnice. Naplnit by tak mohl Kraj (i stát) svou zákonnou povinnost za zajištění zdravotní péče v území.
Majitelem je ale město Rumburk a tak na řadě bylo a je jeho starosta a zastupitelstvo. Příspěvky měst a obcí nemocnici v této situaci se zdály být mnohým jako spíše nefunkční a nesystematické, ve své velikosti spíše symbolické. Spíše šlo o to využít podporu všech starostů při jednáních s pojišťovnami, ministerstvem či Krajem. Ale …
Opakovaně jsem mluvil o vážnosti situaci v poslední době s ministrem zdravotnictví Ludvíkem v lednu, březnu a dubnu. A také s jeho náměstkem pro ekonomiku a ředitelkou financování zdravotní péče. Psal jsem k tomu i shrnující dopisy, abych problematiku připomínal (mám je na mých stránkách: www.zbyneklinhart.cz (senát – dopisy)). Jsme oblast s 55 tisíci obyvateli ze tří stran obklopenou Německem a na jih oddělenou pohořím, což činí především v zimě vážné problémy s dostupností zdravotní péče. I na to jsem upozorňoval již předešlého ministra Němečka.
Bohužel v praxi ani nefungují proklamované výhody sjednocené Evropy. Ani po 27 letech od revoluce není v zásadě běžně možné využít zdravotnická zařízení hned za hranicemi, např. na klinice v Sebnitz. I o toto jsem opakovaně žádal tohoto i předešlého ministra. Zatím neúspěšně.
Vládnoucí garnitura dosáhla zrušení zdravotnických poplatků a jakoby tím považovala zdravotnictví za vyřešené. Ale raději bych si jednou začas i připlatil, jen kdyby něco fungovalo.
Ministr Ludvík byl v rumburské nemocnici před Velikonocemi. Hejtman Ústeckého kraje byl pozván na jednání starostů Šluknovska, které se konalo 21. 4. 2017. Starostům vysvětlil, že Kraj opakovaně Rumburku nabídl převzetí nemocnice, zajištění investic a zdravotní péče, ale rozhodnout o nemocnici musí vlastník (bohužel starosta Rumburku na tomto jednání s hejtmanem chyběl).
Situace je vážná a snad se rumburští konečně nějak rozhoupou. Na radnici, na Kraji i v Praze za zdravotnictví zodpovídají lidé ze stejné strany, tak by se něco podařit mohlo. Je pět minut po dvanácté!
Zbyněk Linhart

banner
INZERCEZobrazit všechny

Připravujeme...

« Předchozí

ŘíjenDalší »
PoÚtStČtSoNe
   
10 11 
12 13 14 15 16 17 18 
19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31  
banner
Zubní pohotovost, lékařská pohotovost ... Více info