Dnes je neděle 23.2.2020, 16:47, svátek má Svatopluk.

Rozhovor s ředitelem dětského domova Lipová PhDr. Leošem Moravcem

obr

3.9.2014

Zeptali jsme se s PhDr. Leoše Moravce – ředitele DD a ŠJ Lipová

Pane řediteli, v poslední době se média kriticky zaměřila na dětské domovy a Klokánky. Jak to?

V prvé řadě cítím nutnou potřebu tyto dvě instituce odlišit. Přestože poslání těchto zařízení je podobné, patří dětské domovy na rozdíl od Klokánků do sítě školských zařízení a legislativní pravidla jsou v nich mnohem přísnější.


V čem jsou legislativní pravidla v dětských domovech přísnější?

Ve kvalifikačních nárocích na zaměstnance, kdy vychovatel v dětském domově musí splňovat přísné psychologické vyšetření a musí mít dokončené pedagogické vzdělání se zaměřením na speciální pedagogiku. Dále jsme v dětských domovech nuceni více pracovat s pedagogickými trendy v korespondenci s náročnou administrativou.

Je pravda, že dětské domovy jsou internátního typu, kde mají děti minimum soukromí?

Toto byla pravda v minulosti. Od roku 2002, kdy začal platit zákon 109/2002 Sb., se situace v dětských domovech radikálně změnila. V současné době jsou dětské domovy již rodinného typu. Děti jsou rozděleny do rodinek, z nichž každá může být maximálně osmičlenná. Rodinka je koncipována jako klasický byt s kuchyňskou linkou, sociálním zařízením a jednotlivými pokoji. V rodince jsou děti obou pohlaví a různého věku.

Daří se děti z dětských domovů umísťovat do adopce či pěstounské péče?

Abych byl upřímný, tak se zatím tento trend příliš neosvědčil. Problém vidím především ve dvou oblastech. Ta první se týká těžko reálných požadavků potencionálních pěstounů, kteří si přejí 5-ti leté, blonďaté, modrooké, bystré děti. A druhá oblast se týká přecenění svých sil, kdy si lidé vezmou do pěstounské péče starší dítě, které následně po výchovné stránce nezvládají a tyto děti za čas skončí zpět v dětských domovech.


Z jakého důvodu pěstouni vrací děti zpět do dětských domovů? A stal se již tento případ ve vašem dětském domově?

Samozřejmě, že stal, a bohužel těch případů bylo několik. Problém je v tom, že většina dětí, které jsou umístěny v dětských domovech, si prošla nelehkým obdobím. Vyrůstaly např. v patologickém prostředí, mají vžité špatné návyky z rodin a hlavně u nich hrají velikou roli genetické dispozice. K těmto dětem je zapotřebí přistupovat individuálně a velice citlivě. Je nutné podotknout, že v dětském domově s těmito dětmi pracuje několik erudovaných zaměstnanců, kdežto pěstouni jsou na tuto práci úplně sami.

Jaký máte názor na pěstounskou péči?

Já osobně pěstounskou péči preferuji, ale samozřejmě bych si přál, aby mohly všechny děti vyrůstat v harmonických biologických rodinách. Zmiňované přání je bohužel v globálu těžko reálné. Myslím si, že pro děti je kvalitní pěstounská rodina vždy přínosnější, než ústavní zařízení. Bohužel dobrých pěstounů, kteří mají zkušenosti s výchovou cizích dětí a umí se vypořádat s jejich výchovnými problémy, je opravdu málo.

Jaký důvod přisuzujete současnému mediálnímu tlaku, který se týká právě Klokánků a dětských domovů?
Já osobně jsem žádný velký mediální a ani jiný tlak na dětské domovy nezaznamenal. Je pravdou, že občas se něco dočtu o problematice v Klokáncích či výchovných ústavech, ale není to nic, co by mne zase až tolik překvapovalo.

Děkujeme za rozhovor

banner
INZERCEZobrazit všechny

Připravujeme...

« Předchozí

ÚnorDalší »
PoÚtStČtSoNe
     
10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 29  
banner
Zubní pohotovost, lékařská pohotovost ... Více info