Dnes je středa 24.7.2019, 8:25, svátek má Kristýna.

Co dál po základní škole? - Rozhovor s ing. Františkem Hriczem

 

Zeptali jsme se za Vás Ing. Františeka Hricze - zástupce ředitele VOŠ a SŠ Varnsdorf - ředitel střediska TUO

Právě v této době se žáci 9. tříd základních škol rozhodují o tom, na jakou střední školu si podají přihlášku.

My jsme se zeptali za Vás na výhody studia technických a uměleckých oborů ing. Franiška Hritze, zástupce ředitele VOŠ a SŠ Varnsdorf
 

Vaše škola je jednou z největších v Ústeckém kraji, můžete nám říci něco k její historii?

VOŠ a SŠ Varnsdorf vznikla sloučením tří středních varnsdorfských škol, Střední školy služeb a cestovního ruchu, Střední průmyslové školy technické a Vyšší odborné školy a průmyslové školy, ale již čtvrtý školní rok fungujeme jako jedna škola. Vzdělávací nabídka naší školy je dána obory vzdělání, které byly na samostatných školách v minulých letech vyučovány. V současné době se jedná o cca 35 oborů středoškolských a 5 oborů vyšší odborné školy. Každý žák končící základní školu si určitě vybere některý z perspektivních oborů, který mu zajistí bezproblémové uplatnění na pracovním trhu po ukončení studia.
 

Můžete našim čtenářům přiblížit technické a umělecké obory?  

Středisko technických a uměleckých oborů je jednou ze tří organizačních jednotek VOŠ a SŠ. Na tomto středisku se vyučují technické maturitní obory Strojírenství, Elektrotechnika, Informační technologie, Mechanik seřizovač, Silniční doprava a Technické lyceum, dále řemeslné tříleté obory Zámečník, Obráběč kovů, Elektrikář, Truhlář, Automechanik a Autoklempíř. Zajímavým uměleckým oborem je pak Grafický design. Všechny uvedené obory jsou vyučovány v zaměřeních, která reflektují požadavky zaměstnavatelů a moderní trendy daného oboru. Máme velmi dobré podmínky pro výuku, moderní odborné učebny i dílny vybavené potřebnou technikou, kvalitní učitele, kteří jsou odborníci v daném oboru.

 

Dostali jsme se k problému vysoké nezaměstnanosti absolventů škol, jak na tom jsou Vaši absolventi?

Naši absolventi by neměli mít problém s nalezením vhodného pracovního místa po ukončení studia. O absolventy technických škol je ze strany zaměstnavatelů skutečně zájem, a to i v celostátním měřítku. Problém je v tom, že o studium těchto oborů není tak velký zájem, a to na všech středních i vysokých školách. Programy na podporu technického vzdělávání ze strany firem, Ústeckého kraje i Ministerstva školství zatím v našem případě nenaplnily očekávání. To bude v příštích letech velký problém mnoha firem, generační výměna ve firmách bude dost složitá a najít kvalitního technika nebo řemeslníka bude čím dál těžší.
 

Hodně se mluví o spolupráci středních škol a učilišť s firmami, spolupracujete s některými firmami?

Spolupracujeme s cca 30 firmami v našem regionu, ať již to jsou větší nebo menší firmy, za všechny uvedu např. TOPOS Šluknov, PLASTON Šluknov, TRA-TEC Velký Šenov, atd. Naším nejdůležitějším partnerem je ale TOS Varnsdorf, s touto firmou spolupracujeme velmi úzce, a to nejen proto, že jsme bývalým učilištěm této firmy. Nemálo našich žáků strojírenských oborů má s touto firmou uzavřenu smlouvu, která nejen garantuje pracovní místo po studiu, ale i stipendium a další finanční podporu již v průběhu studia. Všichni žáci posledních ročníků všech oborů absolvují odborný výcvik nebo praxi ve firmách, kde mohou po závěrečné nebo maturitní zkoušce dále pracovat. Tím je jim usnadněn první kontakt se zaměstnavatelem a rychlé nalezení pracovního místa po studiu.
 

 

foto:žáci oboru Mechanik seřizovač David Nehyba a Aleš Sovák

 

 

Co nabízíte žákům navíc, jako nadstandard oproti jiným středním školám?

Jak jsem již řekl na začátku, vážíme si zejména toho, že žákům můžeme nabídnout kvalitní podmínky studia, moderně zařízené a vybavené učebny, kvalitní pedagogický sbor, ale hlavně – perspektivní obor garantující absolventům solidní pracovní uplatnění. To je v dnešní době a našem regionu velmi důležité. Aby jejich kvalifikace byla ještě vyšší, mohou u nás absolvovat některý ze základních kurzů svařování, autoškolu sk. B a T, řidičák na počítač ECDL, kurzy stavby a zabezpečení počítačových sítí CISCO Akademie apod.

banner
INZERCEZobrazit všechny

Připravujeme...

« Předchozí

ČervenecDalší »
PoÚtStČtSoNe
10 11 12 13 14 
15 16 17 18 19 20 21 
22 23 24 25 26 27 28 
29 30 31     
banner
Zubní pohotovost, lékařská pohotovost ... Více info